Od deníku k blogu

Na problém Honzy, existuje jen řešení Honzy. To, co řeší Jana, vyřeší jen Jana.

V konzultacích svým klientům neudílím rady, ani neříkám co mají dělat a jak je to správě. Svá jedinečná a funkční řešení si objevují sami. 

Jsem expertem na vedení pomáhajícího rozhovoru a proto pomáhám svým klientům tato řešení najít díky otázkám, společnému přemýšlení a povídání.

Pomáhám otázkami

Po mnoho let jsem se zaměřovala jen na své klienty, na to co chtějí, jaké mají možnosti, zdroje. Sama vím, jak je funkční a užitečné mít prostor a čas najít si to svoje. Na místo hledání osvědčených rad, návodů a strategií. Každý jsme přece tak jiní!

Nikdy mne nenapadlo, dělit se o své myšleny, o své pravdy. Bála jsem se, že je mí klienti budou vnímat jako to jediné správné řešení. Že mne budou považovat za experta, který mim řekne co mají udělat. Jenže to, co funguje mi, nemusí fungovat jim. Každý z nás jsme sami expertem na svůj život.

Každý máme svou jedinečnou cestu a své jedinečné postupy jak se vyrovnávat s problémy a postupovat směrem ke šťastnému a naplněnému životu.

Pokládala jsem otázky, povídala si s klienty o tom, co chtějí a jaké mají možnosti a skvěle to fungovalo a funguje 🙂

Pomáhám myšlenkami

A pak jsem začala dělat workshopy. Oproti konzultaci vedle mě sedělo více lidí a já kromě svých otázek sdílela i své myšlenky – většinou na nějaké konkrétní téma.

Od svých klientů jsem zjistila, že

– mnoho z nich mé myšlenky inspirovaly,

– nalezli nový pohled na svou situaci, který je do té doby nenapadl,

– měli prostor se zamyslet nad svou situací zcela jinak,

– zjistili jak to můžou vidět ostatní,

– nebo jim některá myšlenka připadla tak blízká, že se rozhodli ji začlenit do svého života a ve svých běžných každodenních dnech začali dělat změny.

Díky svým klientům jsem pochopila, že nalezení vlastních jedinečných řešení pomocí otázek je vysoce funkční a že obdobně funkční mohou být i myšlenky druhých lidí. Pokud s nimi rezonují, oslovují je a jsou jim blízké. Rozhodla jsem se proto tyto dvě metody začít kombinovat. V praxi jsem zjistila, že obojí (pokládání otázek k zamyšlení a nabízení svých pohledů na danou věc) vede mé klienty k objevení svého jedinečného řešení.

Moje deníky

Při svých workshopech jsem vycházela především ze svých deníků. Více než 5 let si zaznamenávám myšlenky, které mne oslovily, které mi pomohly si něco uvědomit, někam se posunout.

IMG_20160721_090046

Jsem velký nadšenec deníků a dovedu hodiny trávit zapisováním podnětných myšlenek. V šuplíku mi odpočívá deníků hned několik.

Plnily se postupně v průběhu posledních několika let. K jejich psaní jsem sahala zejména, když mi život přinesl velké změny, se kterými jsem se musela vyrovnat nebo když jsem hledala odpovědi na důležité otázky. Často se týkaly hledání sama sebe a svého poslání. Svého životního úkolu, či smyslu proč tu vlastně jsem. Jsou to někdy jen krátké citáty, myšlenky, jindy celé odstavce knih.

Vybírala a zapisovala jsem si vždy jen to, co mě v danou dobu oslovovalo a zejména posouvalo v mém přemýšlení zas o kousek dál k radosti, spokojenosti a naplnění.

A protože jsem praktik, jedná se převážně o věci, které lze aplikovat do běžných dnů. Něco, co může začít každý dělat nebo nad čím se zamýšlet, bude-li chtít ve svém životě něco změnit, či se někam posunout.

Blog

Nyní jsem se rozhodla se tyto své záznamy z šuplíku vytáhnout a začít se o myšlenky, které mi pomohly, dělit s ostatními lidmi. Možná i někdo další prochází náročným obdobím a stejně jako mně, mu mohou některé z nich pomoct, inspirovat, rozpohybovat či dokonce vést k rozhodnutí udělat první krok.

Myšlenky jsem zapisovala z knih, internetu, různých worksopů a seminářů, vlastních prožitků. Nemám u většiny z nich uvedeného konkrétního autora či zdroj. Nosná pro mne byla vždy myšlenka a nebylo pro mne podstatné, kdo ji vyslovil. Navíc jsem si je často upravovala a doplňovala o to, co mě k nim napadalo.

Tyto své úvahy, které mi v průběhu posledních let velmi pomohly a zásadně změnily můj život k lepšímu, chci nyní přetavit do článků svého blogu.

Budu ráda, když si z nich vyberete ty svoje. Ty, které vás osloví, upoutají vaši pozornost, po kterých bude vaše duše volat. Ostatní prostě nechte být 🙂 Pokud inspirují k posunu aspoň jednoho člověka, bude mít můj blog smysl.

Cesta každého z nás je jedinečná. Kompas každého z nás ukazuje jiným směrem. Existuje mnoho cest, když jdete tou svou, dějí se doslova zázraky. Zkuste po ní chvíli jít a uvidíte sami 🙂

K vašim cílům vede jen vaše cesta.

Libuše Tomanová
Mým posláním je podporovat a inspirovat druhé na jejich cestě k radosti, lehkosti a vnitřnímu klidu.
Komentáře