Dobrá rada nad zlato

“ Už nevím co mám dělat, je to začarovaný kruh. Kamarádka mi řekla: tak prostě z té práce odejdi a je to. Ale víte, ono to není tak jednoduché. Jsem samoživitelka a nemůžu si dovolit zůstat bez peněz. Jí se to mluví, má manžela, který má vysoké příjmy.“

To jsou slova jedné z mých klientek.

Změnit práci znamená pro každého něco jiného. Stejně tak konflikt se sousedem či v práci, hádka mezi partnery, pocit, že něco musím změnit…. To, co je pro někoho dobrým řešením, může pro někoho jiného znamenat i krok zpět.

A to je přesně ten důvod, proč pomáhám lidem nalézt jejich vlastní cestu. Neudílím rady, ale pomáhám jim vytvořit si své vlastní.

direction-1033278_1280

U svých klientů jsem si častokrát všimla, že používají stejná slova, ale jejich význam se pro každého z nich zásadně liší. Mezi tato slova patří například  láska, štěstí, úspěch, svoboda.

Většina těchto slov je pro nás velmi důležitá, v žebříčku našich hodnot zaujímají často přední místa. Toužíme po štěstí, opravdové lásce, přejeme si mít dostatek svobody. Každý z nás si však pod těmito slovy představuje něco jiného.

Pro někoho znamená úspěch mít peníze a majetek, pro někoho moc a vliv, pro někoho uznání a obdiv a pro někoho být dobrá máma. Stejně tak je to se štěstím, opravdovou láskou… Každý si pod souslovím “ideální partner” přestavujeme někoho jiného.

Většina lidí mi v tomhle dá asi za pravdu. Každý z nás je jiný, jinak přemýšlí, má jiné životní hodnoty, líbí se mu jiné věci, má jiné schopnosti a talenty. Každý z nás je jedinečný.

Zajímavé je ale to, že když ve svém životě něco řešíme, tak často chceme jednoduchý univerzální a funkční návod, co máme dělat. Sedíme u internetu a soustu času trávíme vyhledáváním chytrých rad a informací. Jak to vlastně máme udělat.

Někdy ani nemusíme nic vyhledávat a lidi kolem nás nám servírují jednu radu za druhou. Speciální experti v tom dovednou být rodiče, kteří svým dětem říkají, co přesně mají dělat a jak je to správě. Stejně “chytří” dovedou být i kamarádi, kolegové v práci, partneři a děti. Je zajímavé, že posledně jmenovaní rádcové – děti – mají často nejstřízlivější náhledy 😀

Proč rady a postupy druhých většinou nefungují?

Stalo se vám někdy, že vám někdo poradil. Myslel to opravdu dobře, ale vám to nepomohlo? Jako například poradila kamarádka mé klientce v úvodu článku? Buď jste to zkusili a nefungovalo to, nebo jste s úsměvem poděkovali za radu, ale věděli jste, že tohle řešení pro vás není, že vás ten člověk vlastně vůbec nepochopil?

Můžeme slyšet stovky rad a návodů, co máme dělat, ale pokud s nimi nejsme v souladu, většinou naší myslí jen prosviští.

Ty které s námi zarezonují v mysli čas převalujeme, ale i tak jen málo z nich uvedeme v realitu. Protože oproti jejich autorům

  • nejsme dost…
  • nemáme…
  • nemůžeme si dovolit…
  • jsme moc…
  • nebo málo….
  • doplňte si.

Vytvořte si svůj vlastní jedinečný návod/radu.

To co funguje, je vlastní řešení. Které nemá výmluvy, které přiléhá situaci, možnostem, zdrojům. Zkrátka tomu, co je pro nás představitelné a reálné.

Mí klienti řeší často to samé, ale každý zcela jinak!

Pro každého z nich je funkčním řešením něco naprosto jiného. V konzultacích vidím, že každý z nich má jiné zdroje a možnosti. Společně tak objevujeme to, co pomáhá a spoluvytváříme návod/cestu, která je pro daného klienta užitečná, reálná, dostupná.

Jediná opravdu funkční řešení, jsou ta vaše.

directory-235079_1280

Neznamená to být na vše sám!

Neříkám ať nehledáte na internetu, ať se neptáte na názor svých přátel a známých, nebo ať nečtete knihy. Já sama to dělám často, ale velmi filtruji a snažím se vědomě nacítit do té které varianty. Pokud vás nějaký návod či rada nadchne, zkuste ho. Zde je určitá pravděpodobnost, že vám bude fungovat. Musíte s tím ale souznět.

Stejné je to se zkušenostmi známých, přátel nebo v internetových diskuzích. A úplně stejně to platí i o článcích tohoto blogu. Prostě si vyberte to, co vám sedí. V čem se cítíte dobře. A do toho se pusťte. 

Hledání vhodných řešení jinde má ale jedno velké úskalí. Většina lidí skončí jen u čtení chytrých rad, nepodniknou konkrétní kroky a uvnitř sebe se jen dál a dál trápí. Nebo i něco zkusí a když zjistí, že jim to nezafungovalo, tak jako jiným lidem, většinou bohužel odsoudí spíše sebe, než daný návod. „Nejsem dost silný.“ „Neudělal jsem to asi přesně.“ Přitom třeba nemusí být vůbec slabí, jen jim prostě nevyhovuje tento způsob řešení a mají uvnitř sebe potenciál pro jiné a pro ně daleko schůdnější cesty.

Co jiným funguje, nemusí fungovat vám.

Co tedy s tím?

1. Zkuste vždy nejprve objevit své vlastní řešení, svou vlastní cestu. Názory druhých už nám zaplňují hlavu a nenapadne nás tolik vlastních řešení. Pokud nevíte jak na to, můžete se inspirovat kroky v mém eBooku zdarma – 10 kroků ven ze spirály problému.

2. Pokud vám došly nápady, nebo vůbec nevíte – inspirujte se jinde – u přátel, na internetu, v knihách, ale nezůstaňte jen u čtení, vyzkoušejte to! Teprve po podniknutí konkrétních kroků zjistíte zda je to pro vás dobrá cesta.

3. Přizpůsobte si daný návod pro sebe – něco vypusťte, zjednodušte, něco si přidejte – tak aby to bylo “vaše”. Přetvořte si návod či radu k obrazu svému, tím hodně zvýšíte šance na úspěch.

4. Když návod, který jste zvolili nefungujehledejte a zkoušejte jiné možnosti. Nebo se  vraťte k bodu 1. a zkuste najít své vlastní řešení třeba za pomoci vlastního průvodce či kouče.

Vlastní řešení

Když najdete své řešení, je daleko větší pravděpodobnost, že bude funkční. Možná si teď říkáte, a není to jen další rada? 🙂 Nemusíte mi věřit, předkládám jen další námět k zamyšlení a zkušenost, ke které jsem sama došla a která se mi v konzultacích stále potvrzuje. Zkuste si vytvořit vlastní radu/návod/postup.

Věřím, že svět před nás nepostaví výzvu, kterou není v naší moci zvládnout.

Toto je má zkušenost. Jaká je ta vaše?

Libuše Tomanová
Mým posláním je podporovat a inspirovat druhé na jejich cestě k radosti, lehkosti a vnitřnímu klidu.
Komentáře